USG 3D/4D

USG 3D/4D

Typowe USG, takie dwuwymiarowe daje płaski widok, lecz za to jest najdoskonalszym obrazem dla specjalistów – dzięki niemu możemy zauważyć co u dziecka dzieje się w środku – rozmiary organów itd. USG 3d, to tenże sam obraz jedynie ożywiony (dorobiona jest tzw. rekonstrukcja) tzn. na dziecko „montowany” jest następny wymiar, aby bardziej odwoływał istotę ludzką, natomiast 4d to taka „relacja na żywo” (w tzw. okresie teraźniejszym) owego, co dzieję się u małego – obraz 3d z ruchem. Więc, dzięki niemu, specjalista może zweryfikować np. zdolności ruchowo-sprawnościowe dziecka. Ultrasonografia 4D służy do skutecznego pokazania obrazu otrzymanego metodą 3D. W efekcie ciężarna widzi na monitorze ekranu trójwymiarowy obraz zarodka poruszającego się wewnątrz jej łona.

 

Zdjęcia USG 3D oraz 4D

 

Zdjęcia zrobione za pomocą USG 2D wyświetlają obraz dwuwymiarowy oraz niejednokrotnie potrzebują od rodziców sporej kreatywności, żeby zobaczyć na nich to, co widzi specjalista. Natomiast specjalista potrafi wyczytać z takiego zdjęcia mnóstwo danych, np. jaka jest wielkość oraz kształt rozmaitych partii ciała dziecka, jak położone jest łożysko, jaka jest ilość wód embrionalnych itp. Najnowocześniejsze sprzęty pozwolą także na wykonanie badania dopplerowskiego, więc na analizę przepływu krwi poprzez naczynia krwionośne zarodka oraz mamy. Dzięki takiemu badaniu specjalista dostaje dane o funkcji serca oraz łożyska. Obraz dziecka uzyskiwany dzięki USG 3D oraz USG 4D jest niezwykle przejrzysty oraz czytelny nie jedynie dla fachowców. Podczas badania 3D rodzice mogą zobaczyć realny kształt dziecka, i również jego twarz. Po badaniu otrzymują płytę CD z obrazem dzidziusia, na jakim widać wyraz jego twarzy oraz sylwetkę. Największą przyjemność obojgu rodzicom daje USG 4D, jakie zapewnia oglądanie dziecka w okresie teraźniejszym, w postaci filmu.

 

Czy należałoby robić badanie USG 3D oraz USG 4D?

 

Gdy zastanawiasz się nad tymże czy zrobić takie badanie to musisz poznać przede wszystkim jego wady oraz zalety. Do ogromnych korzyści należy jego wartość duchowa oraz emocjonalna. Napomknięta relacja z dzieckiem jest tutaj najważniejszą sprawą. Widząc twarz maleństwa, jego ruchy oraz mimikę wreszcie staje się ono dla ciebie prawdziwym człowiekiem, natomiast nie jak to niejednokrotnie bywa bytem trochę oderwanym. Już nie musisz go sobie wyobrażać, ponieważ oglądasz je na własne oczy. Wiadomo, iż taki obraz nie jest doskonały, ponieważ to w sumie jedynie rekonstrukcja, lecz malec nabiera widocznych dla ciebie gołym okiem kształtów. Jest to z pewnością jedna spośród niezwykle emocjonujących chwil dla rodziców. Tymczasem zdjęcie bądź film takiego trójwymiarowego obrazu stanowi pamiątkę na całe życie. Ponadto w badaniu 3D obraz malca można swobodnie obracać oraz zobaczyć dziecko z dowolnej strony, w przeciwdziałaniu do obrazu 2D, jaki jest uzależniony od ułożenia się małego.

 

Czym różni się badanie USG 3D od 4D?

 

Badanie USG 4D to USG 3D ruchome – dziecko rejestrowane jest w ruchu, więc na ekranie obserwujemy dynamiczny obraz. Dzięki temu obserwujemy maleństwo na żywo – gdy się obraca, robi różnorodne miny. To tak, jakby wewnątrz macicy zainstalować kamerę oraz obserwować, co właśnie robi malec. Rozbieżność między USG 3D oraz 4D polega zatem na tymże, iż w 3D mamy zdjęcie trójwymiarowe nieruchome, natomiast w 4D – dynamiczny film.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *