Sposób na smog – jak wybrać idealny oczyszczacz powietrza?

Sposób na smog – jak wybrać idealny oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza to urządzenia elektryczne z systemem filtracyjnym powietrza. Właściwy oczyszczacz powietrza może wyeliminować elementy smogu, takie jak pyły PM2.5, gazowe ruchy organiczne, jak także prawie wszelkie alergeny, bakterie oraz zarazki. Użytkownicy oczyszczaczy zauważają także dużą obniżkę brudu w domach.

 

Czym jest oraz jak funkcjonuje oczyszczacz?

 

Narzędzie oczyszczające ma za zadanie zadbać o to, aby w naszym środowisku było ‚dobre powietrze’. Co to jednakże oznacza? Większość spośród nas spędza najwięcej czasu w domu, biurze, lub także pozostałych miejscach zamkniętych. Niezależnie od owego, w którym pomieszczeniu się znajdujemy, dokoła tam obecne są roztocza, zarazki, bakterie, brud, zwierzęca sierść, pyłki, zarodniki grzybów, gazowe ruchy nierozerwalne oraz małe pyły (w tymże zwłaszcza groźna frakcja PM2.5). Przebywanie w takich miejscach, wdychanie ‚nieczystego powietrza’, pełnego niebezpiecznych substancji nie jest najlepsze dla naszego zdrowia.

 

Oczyszczacze powietrza na smog

 

Podczas każdego czasu grzewczego w prawie całej Polsce zauważa się kilkukrotny wzrost stężeń zabrudzeń w powietrzu, jakie właściwie łatwo wchodzą do naszych domów w drodze wentylacji. Podstawowymi winnymi owej sprawy są indywidualne piece na paliwo stałe, w jakich poprzez nieopłacalną oraz nieekologiczną eksploatację kotła, występuje zjawisko pirolizy. Niestety także wciąż żywa jest ‚kultura’ wypalania śmieciami. Pyły PM2.5, jak i benzopireny, formaldehyd, benzen, dioksyny oraz mnóstwo pozostałych substancji bez trudności dostaje się do naszych płuc, natomiast z nich część dochodzi do krwi oraz dalej, do organów. Gdy pragniesz zmniejszyć chociażby kilkukrotnie ilość tychże niebezpiecznych elementów w domu, proponuje się wykorzystanie oczyszczaczy z filtrem HEPA klasy co najmniej E10, w zestawieniu z filtrem z węglem aktywnym.

 

Na co zwrócić uwagę?

 

Wielkość pomieszczenia. To jeden spośród najistotniejszych parametrów, ponieważ od niego zależy efektywność urządzenia. Gdy pokój jest tradycyjnej wielkości, starczy sprawdzić, jaką maksymalną przestrzeń (w m kw.) można oczyścić. Gdy pomieszczenie jest niezwykle duże lub niskie (ukośne sufity), lepiej poszukać danych o efektywności, więc ile m sześc. powietrza uzdatni w przeciągu godziny. Liczba oraz typy filtrów. To niezwykle ważne informacje. Najlepsze będzie wieloetapowe filtrowanie powietrza, więc przepuszczanie go poprzez parę rozmaitych filtrów. Na rynku są oczyszczacze, jakie m.in. czyszczą (na parę sposobów), pozbawiają zapachów, i ponadto jonizują powietrze, nawilżają oraz wysyłają światło UV. Należałoby dopytać, czy wskazany typ gromadzi tzw. pyły zawieszone PM 2,5, więc takie, jakie tworzą smog, niezwykle niebezpieczne dla zdrowia.

 

Głośność

 

Głośność oczyszczacza powietrza to parametr zwłaszcza istotny wówczas, kiedy narzędzie ma funkcjonować po parę godzin dziennie oraz być ustawione na przykład w sypialni. Poziom szumu, jaki przekazuje oczyszczacz, winien być jak najmniejszy – przyzwoity to blisko 35 dB; zgodnie z Polską Normą poziom głośności dochodzący do ludzkiego ucha w przeciągu dnia winien sięgać do 40dB w przeciągu dnia oraz do 30 dB w nocy.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *