10 światowych wynalazków naukowych i technicznych 2018 roku

10 światowych wynalazków naukowych i technicznych 2018 roku

Świat nieustannie idzie do przodu. W bardzo szybkim tempie rozwija się nauka i technologia. Co roku  jesteśmy zasypywani nowymi wynalazkami dotyczącymi różnych obszarów życia.  Często trudno nadążyć za zmianami i wyłowić te nowinki, które szczególnie zasługują na naszą uwagę.

 

Ciekawe wynalazki 2018 roku

 

  1. Druk metalowy w 3D – drukarki 3D przez długi czas cieszyły się niesłabnącą popularnością i zainteresowaniem. W minionym roku nastąpił kolejny przełom w tej dziedzinie, mianowicie opatentowana została technologia drukowania 3D w metalu. Wcześniej jedynym materiałem, który był wykorzystywany w drukarkach 3D był plastik. Teraz bez problemu można do tego wykorzystać metal. Wynalazek ten może mieć wielki wpływ na branżę budowlaną i produkcyjną.
  2. Czytanie przyszłości z DNA – badania genetyczne przeprowadzone na bardzo szeroką skalę, dały możliwość przewidzenia np. z jakimi chorobami czy uzależnieniami człowiek będzie się borykał w przyszłości. Można to ustalić z dużym prawdopodobieństwem ponieważ wiele chorób czy zachowań jest uwarunkowanych przez wiele wspólnie działających genów.
  3. Elektrownie gazowe – w Texasie powstała elektrownia, która ma wytwarzać energię bardzo tanim kosztem, a przy tym wychwytywać dwutlenek węgla. Jeżeli elektrownia ta zda egzamin może całkiem zastąpić elektrownie atomowe.
  4. Sztuczne embriony – naukowcom udało się wytworzyć struktury przypominające embriony, bez udziału spermy i jajeczek, przy użyciu jedynie komórek macierzystych. Wynalazek ten umożliwił rozpoczęcie całkiem nowych badań na temat inicjacji życia.
  5. Inteligentne miasta – miejską przestrzeń połączono z technologią cyfrową. Ten wynalazek ma podnieść komfort życia, jednocześnie będąc bardzo przyjaznym dla środowiska.
  6. Tłumaczenie z wybranych języków w czasie rzeczywistym – znajomość języków była zawsze bardzo ważna i wiele osób kładło wielki nacisk na ich naukę. Jednak obecnie opracowano bardzo zaawansowane urządzenia, który pozwalają na profesjonalne tłumaczenie języków obcych w czasie rzeczywistym. Pozwala to na sprawne rozumienie obcej mowy i komunikowanie się. Może to być nie najlepsza informacja dla osób, które zajmują się tłumaczeniem zawodowo.
  7. Przełom w znajomości budowy molekuł – dzięki najwyższej technologii używanej w komputerach kwantowych udało się wymodelować dokładną strukturę molekuły. Dzięki temu możliwe będzie opatentowanie bardzo skutecznych leków na różne poważne choroby i schorzenia.
  8. System insulinowy dla cukrzyków – w minionym roku wdrożono nowoczesny, hybrydowy system dostarczenia insuliny. Nie wymaga on żadnej interwencji pacjenta, działa on całkowicie automatycznie.
  9. Lek na bezdech senny – zaawansowane technologie pozwoliły opracować lek na uporczywy problem jakim jest bezdech senny. Testy kliniczne wykazały wielką skuteczność.
  10. Genetyczna terapia ślepoty – eksperci wskazali dwie innowacyjne terapie, które pomagają w przypadku wrodzonej ślepoty Lebera i zwyrodnienia siatkówki. Dzięki temu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że osoby które utraciły wzrok, albo nigdy nie widziały będą mogły odzyskać uszkodzony zmysł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *